Co robić, a czego nie robić, by kochać szczęśliwie?

, , 3 komentarze

Można na ten temat opowiedzieć wiele bajek, ale prawda o szczęśliwej miłości jest taka, że w dużej mierze to naprawdę jest najszczęśliwsza bajka. Nie oznacza to oczywiście bagatelizowania miłości, ale chodzi raczej o to, że nie powinniśmy jej specjalnie komplikować. Jesteśmy my i jest druga osoba. Miłość musi być dawana właśnie w tym układzie.

Co zatem powinniśmy zrobić? Przede wszystkim, zaakceptować siebie. W miłości musimy dawać, więc musimy dawać my, a nie jakaś nasza wersja osobowości stworzona na potrzeby drugiej osoby. W takim układzie nigdy nie będziemy szczęśliwi. Bardzo ważne jest także to, by z miłości świadomie brać. Mamy własne potrzeby i te potrzeby muszą być w związku realizowane. Nie wolno o tym zapominać, bo bez tego związek nie będzie szczęśliwy i z czasem zaczną się problemy.

Czego nie powinniśmy robić? Na pewno nie powinniśmy próbować zmieniać ani siebie, ani naszego partnera. Nie można się wiązać z potencjałem danej osoby, który potem będziemy starać się wydobywać przez następne lata. Nie można też decydować się na związek z pierwszą osobą, która wykaże jakiekolwiek zainteresowanie nami. Jest to symptom niskiej samooceny, która na dłuższą metę uniemożliwia posiadanie szczęśliwego związku i prawdziwej miłości.

 

3 komentarze

 1. Weronika

  13 stycznia 2017 16:02

  Akceptacja jest bardzo ważna, ale czasem trzeba coś zmienić w sobie, albo w tej drugiej osobie, żeby móc żyć szczęśliwie. Ustępstwa i zmiany też są potrzebne 🙂 Wiem to po swoim doświadczeniu, niestety nie chciałam się zmienić w nawet najdrobniejszych szczegółach i zostałam sama.

  • Marek

   22 lutego 2017 16:04

   Prawdziwy związek na dobre i na złe to wiele zmian i wyrzeczeń z każdej strony, a wszystko po to aby żyć szczęśliwie, ale jeżeli tylko jedna strona się zmienia, to taki związek też nie ma szans przetrwania.

Leave a Reply