Relacje

Dlaczego nie potrafię stworzyć trwałego związku?

„To nie twoja wina,” mówimy często przy rozstaniu z drugą osobą mając całą listę niewypowiedzianych pretensji do tej osoby. W rzeczywistości jednak istnieje bardzo duża szansa, że jeśli używamy tego tekstu przy rozstaniu po raz piąty, wina jest jak najbardziej po naszej stronie.

Zazwyczaj są trzy główne powody nieumiejętności budowania trwałych związków:

  • Udawanie innej osoby;
  • Niegotowość do zaangażowania się;
  • Zbyt wysokie oczekiwania wobec partnera/partnerki.

Są to problemy, które w dużej mierze się przenikają, ponieważ związek może budować tylko jedna świadoma osoba z drugą świadomą osobą. Oznacza to, że cały czas trzeba być sobą, a nie wbijać się w formy, które wydają nam się atrakcyjne dla drugiej osoby. Oznacza to posiadanie wad i zalet. Druga osoba też będzie miała wady i zalety. Tych wad nie widać w czasie zauroczenia, ale po kilku miesiącach wychodzą na światło dzienne i wtedy zwykle następuje przełom. Albo ludzie zaczynają się akceptować, albo zwyczajnie ze sobą zrywają.

Nie należy też jednak na siłę nastawiać się na trwałe związki. W życiu każdej osoby przychodzi chwila, kiedy czujemy że osiągnęliśmy właściwy „status życiowy” i można szukać kogoś, kto to życie będzie z nami dzielił. Jeśli jeszcze nie jesteśmy na tym etapie naszego życia, nie mamy prawdopodobnie nic do zaoferowania w stałym związku.

2 komentarze

Dodaj komentarz