Relacje

Foch jest bez sensu

Kto z nas nigdy nie strzelał fochów? Każdemu się zdarza, ponieważ jest to ludzki odruch, ale na pewno nie jest to mądre działanie. Psychologie nie pozostawiają na nim suchej nitki określając je mianem szantażu emocjonalnego oraz poniżania partnera. Ważne jest to, że fochy do niczego nie prowadzą.

Mechanizm obrażania się

Obrażamy się wtedy, kiedy zostaliśmy dotknięci czyimiś działaniami, najczęściej osoby nam bliskiej, ponieważ są oni dla nas ważni i ich negatywne działania bolą bardziej. Kiedy czujemy się zdradzeni czy obrażeni, zamykamy się w sobie, robimy krótki wyrzut partnerowi i domagamy się zabiegania o swoje względy. Tego typu działania najskuteczniej działają na osoby o niskiej samoocenie, które natychmiast ruszą do naprawiania swoich błędów, których często nie będą nawet rozumieć. Brak zrozumienia jest tutaj podstawowym problemem.

Alternatywa dla focha

W dłuższej perspektywie obrażanie się zawsze prowadzi do rozbicia związku, ponieważ szantaż przestaje działać i partner uczy się, że najlepiej jest go przeczekać. Powoduje to obustronną alienację. Dorosłym sposobem rozwiązywania takich sporów jest rozmowa, w której urażona osoba tłumaczy spokojnie, dlaczego poczuła się dotknięta. Często może to doprowadzić do poważnej kłótni, ale zawsze jest to realne radzenie sobie z problemem.

 

5 komentarzy

Dodaj komentarz