Związek

W kłótni zawsze słuchaj

Część osób boi się kłótni w swoich związkach i dąży do tego, by takie konflikty się nigdy nie pojawiały. Jest to błąd, ponieważ brak kłótni oznacza albo całkowitą obojętność partnerów, albo duszenie pod powierzchnią silnych uczuć i oczekiwanie na ich niekontrolowany wybuch. Kłótnia, jeśli tylko jest prowadzona w sposób sensowny, może mieć bardzo pozytywny wpływ na stan związku.

Granice kompromisu

Mówi się, że życie to sztuka kompromisu, a związek to dwa życia splecione razem, więc kompromisów jest dwa razy więcej. Takie kompromisy są zazwyczaj proste i codzienne: przymykamy na coś oko, nie wytykamy czegoś, zachowujemy coś dla siebie i tak dalej i tak dalej.

Nie są to żadne wielkie problemy czy sprawy przełomowe. Takie rzeczy z czasem jednak narastają, powodują frustrację, niechęć do drugiej osoby i irytację jej zachowaniem. Można to blokować do momentu, kiedy już nie możemy na siebie patrzeć, ale można powiedzieć też o swoich bolączkach głośno, aby jak najwcześniej to zmienić.

W tym momencie bardzo ważne jest, by mówić o sobie i wsłuchiwać się w to co mówi do nas druga osoba. “Nie lubię, kiedy wracasz później z pracy i nie wiem, co się z tobą działo?”; “Nie lubię tego, bo się martwię.” Wyrażamy swoje uczucia, a potem słuchamy drugiej osoby, która dla swoich działań też zawsze ma jakiś powód i poszukujemy rozwiązania, które będzie dla związku kompromisem.

Dodaj komentarz